YABANİ HAYVANLAR İÇİN YİYECEK BIRAKTILAR

Bitlis 8 Ocak 2020 17:51
Videoyu Aç YABANİ HAYVANLAR İÇİN YİYECEK BIRAKTILAR
A
a

Bitlis’teki sivil toplum kuruluşu temsilcileri bir araya gelerek, Tatvan ilçe kırsalındaki yabani hayvanlar için doğaya yiyecek bıraktılar.

Yaban hayvanları için Nemrut Dağı eteklerine ve Tatvan - Ahlat arasındaki karayolu kenarına da yiyecek ve kuşlar için de yem bırakan STK Temsilcileri zorlu kış günlerinde aç kalan yaban ve sokak hayvanları için halkın duyarlı olmaları çağrısında bulundu.

Her yıl kış aylarına doğaya yiyecek bıraktıklarını anımsatan Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) Meclis Başkanı Rıdvan Kökel, “Her yıl geleneksel olarak ‘Doğaya Yiyecek Bırak, Yaban Hayvanları Beslensin’ sloganıyla yapmış olduğumuz etkinliğe bu yılda bir yenisini tekrarlamış olduk. Biraz önce Nemrut Dağı eteğinde yaban hayvanlarına bırakmış olduğumuz yiyeceklerin bir kısmını da şu anda Ahlat ile Tatvan ilçeleri arasındaki Kıyıdüzü köyüne yakın bir yerde yaban hayvanları için doğaya bırakıyoruz. Yaban hayvanlarının güzergahı olarak tespit edilen yerlere yiyecek bıraktık. Emeği olan esnafımıza, STK temsilcilerimize ve özellikle basın mensubu arkadaşlara teşekkürler ediyorum” dedi.

Bitlis Otelciler ve Turizmciler Derneği Başkanı Battal Taşar ise, “Bugün yaban hayvanlarına yem bırakmak adına arkadaşlarımızla beraber buradayız. Nemrut Dağı’nın eteklerinde hayvanlara yetecek kadar olmasa da, en azından 1 veya 2 gün yetecek kadar onlara yem bıraktık. Desteği ve katkısı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Hayvanları seviyoruz ve daha önce de söylemiştik, bunu yapmaya devam edeceğiz. Böyle bir farkındalık yaptık, teşekkür ederim” diye konuştu.

Yabani hayvanlara yiyecek bırakmak amacıyla STK temsilcileri ile birlikte etkinlik düzenlediklerini ifade eden Turizm Tanıtma Platformu (TUTAP) Bitlis Temsilcisi Cengiz Şahin de, “Bugün yine Nemrut Dağı eteklerindeyiz, yabani hayvanlara yiyecek bırakmak amacıyla çeşitli STK’lar ile beraber düzenlediğimiz bu etkinliğimiz İnşallah kış mevsimi boyunca tekrarlanarak devam edecektir. Buradan herkese sesleniyoruz, evcil hayvanlarımıza evimizde gözümüz kadar baktığımız gibi, yemediklerinizi çöpe atmayarak ve israf etmeyerek doğaya bırakalım. Onlar mutlaka bulup yiyeceklerdir. Hayatı kurtulacak olan bir yaban hayvanına sebep olacaktır” dedi.

Van Gölü Aktivistleri Derneği Genel Sekreteri Maşallah Ata Özel ise, “Van Gölü Aktivistleri olarak bu farkındalığa dahil olduk. Bunun için gururluyuz. Yaşadığımız yüz yılda yapmış olduğumuz israfların haddi hesabı yok. Biz sadece yapılan israfların önüne geçebilmek için çöpe döktüğümüz ve yemediğimiz artıkların tamamını demiyoruz, sadece bir kabını bu hayvanlara vermiş olursak, bu yırtıcı hayvanlar şehre inmiş olmazlar, biz de bu vebalin önüne geçmiş oluruz. Bunun için herkesi bir kap yemek kapının önüne bırakmaya ve bu farkındalığı oluşturmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak : MUSTAFA YÜZER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Bitlis'in Tüm Detayları..
 
Kanal Bitlis
Herkese Açık grup · 9.121 üye
Gruba Katıl