ESKİ SANAYİ DÜKKANLARI YIKILIYOR

Bitlis 29 Aralık 2019 22:28
Videoyu Aç ESKİ SANAYİ DÜKKANLARI YIKILIYOR
A
a

Bitlis Belediyesi kentin çehresini değiştirecek yeni bir hizmet için kolları sıvadı.

Bitlis Belediyesi hem kentin yeşil alanlarını artıracak hem de tarihi kimliğini ön plana çıkaracak yeni bir hizmeti daha hayata geçiriyor.

Dere üstünün açılması ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarının devamı olarak eski sanayi bölgesinde bulunan dükkanlar yıkıldı. Bitlis Belediyesi tarafından yıkılan yapıların yer aldığı alanda park ve yeşil alan yapılması planlanıyor.

Kent merkezinde coğrafi yapı ve kentleşmenin düzensiz olmasından kaynaklı yeşil alan ve park sorunu olduğuna dikkat çeken Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay kentin tarihi dokusuna da zarar vermeden bu alanların artırılması için çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

Tanğlay “Göreve geldiğimiz günden bu yana kent merkezinde ciddi çalışmalara imza attık. Dere üstünün açılması ile ortaya çıkmaya başlayan tarihi doku, sokak sağlıklaştırma çalışmalarının ilerlemesi, kalenin aydınlatılması ve Alemdar sokaktaki tarihi evlerin restorasyonu ile kendini daha iyi belli etmeye başladı. Kenti adeta boğan düzensiz kentleşmenin zararlarını yavaş yavaş ortadan kaldırıyoruz. Çalışmalarımız bir neticeye vardığında halkımıza, bambaşka bir Bitlis armağan edeceğimize inanıyoruz. Evliya Çelebi’nin öve öve, adeta bir yeryüzü cenneti olarak tanıttığı ancak ne yazık ki Seyahatname’yi okuyup Bitlis’e gelen modern seyyahların görür görmez hayal kırıklığına uğradığı Bitlis olmayacak artık. Tarihi bir kent olan Bitlis, tarihi dokusu ön plana çıkmış, rahat nefes alabilen, yeşil alanları olan bir kent olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu çalışmalarımızın bir parçası olarak da eski sanayi bölgesinde çoğunluğu metruk olan yapıları yıktık. Alanı temizleyip, kentin tarihi yüzüne uygun dizayna sahip bir park yapacağız.” Dedi.

Kaynak : MUSTAFA YÜZER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Bitlis'in Tüm Detayları..
 
Kanal Bitlis
Herkese Açık grup · 9.121 üye
Gruba Katıl